Емил Чичоновски

виолина

Роден е во 1991 година во Битола. Дипломирал во 2014 година во класата на проф. Љубиша Кировски. Во 2015 година, станува редовен член во оркестарот на Македонската филхармонија. Добитник е на бројни награди за соло и камерно музицирање на државно и на меѓународно ниво. Посетувал семинари и мастер-класови кај еминентни виолинисти во Макеоднија и во странство. Во 2017 година, настапува на турнеја во Франција со Светскиот младински оркестар ”Mediterranean youth Orchestra– MYO ”, под диригентската палка на маестро Пабло Херас-Касадо. Покрај ангажманот во оркестарот на Македонската филхармонија, редовно настапува и со оркестарот за филмска музика ”FAME’S Project” во Скопје.

Обожава да патува. Покрај музичката уметност, го интересираат и филмската и ликовната уметност. Негово хоби е спортот. Кога не би бил виолинист, професионално би се занимавал со спорт.

Успешно се претплативте на нашиот билтен

Имаше грешка при вашето испраќање. Ве молиме обидете се повторно

Филхармонија will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.
Skip to content