Давид Фре

http://davidfraymusic.com/ Критиката за него пишува дека е „совршен пример за музичар кој размислува“. Францускиот пијанист Давид Фре е познат и по инспиративните изведби на музиката на Бах и Булез. Постојано е активен на светската музичка сцена како солист, рецитален и камерен пијанист. Соработувал со водечки светски оркестри и диригенти како Марин Oлсоп, Семјуел Бучков, Андреј Борејко, Даниел Гати, Пааво Јарви, Рикардо Мути, Еса-Пека Салонен... Давид Фре е препознатлив и уникатен пијанист, а пред македонската публика ќе го изведе романтичниот Концерт за пијано и оркестар број 2 од Фредерик Шопен ... 1. Омилени класични музички дела: -Кантатите и пасиите од Ј. С. Бах. 2. Снимки од класична музика кои ги сакате: -Снимките на Вилхелм Кемпф, Вилхлем Фуртванглер и Карлос Клајбер. 3. Омилени некласични музичари/или снимки: -Француската пејачка Барбара и Френк Синатра. 4. Музика која ве тера да плачете/било кој жанр: -Добра музика отсвирена лошо. 5. Дефинитивно потценето дело или композитор: -Ернст Кренек. 6. Преценето дело, музика или композитор: -Руската музика. 7.  Концерт на кој сте присуствувале/ било кој жанр/ кој нема никогаш да го заборавите: -Концертите на Раду Лупу, Маурицио Полини , Рикардо Мути... 8. Некои нови филмови кои ви се допаднале: - „Белата панделка“ на Михаел Ханеке... 9. Филмови кои се класика за вас: - „Бери Линдон“ на Кјубрик и „Амаркорд“ на Фелини.. 10.  Книги кои ви се важни: -  „Мисли“ од Паскал. 11. Работи со кои се гордеете... -  Нема такви... 12.  Работи од кои се срамите... - Има многу... 13. Три работи без кои не можете да живеете: -Музика, уметност, љубов. 14.  Кога сакам да побегнам од се... (доврши ја реченицата) - Останувам дома со мојата сопруга и двете кучиња. 15. Луѓето се изненадени кога ќе дознаат дека не сум... - Фан на Глен Гулд. 16. Мои омилени градови се: -Париз, Кортона, Венеција... 17. Тајно сум вљубен во... -Чоколадо. 18. Тајни задоволства за кои имам грижа на совест... - Трошам многу пари на подароци. 19.  Многу сакам да ги запознаам: - Мерил Стрип, Вуди Ален, Лусијен Фројд. 20. Не можам да сфатам зошто... - Луѓето се толку лоши.

Успешно се претплативте на нашиот билтен

Имаше грешка при вашето испраќање. Ве молиме обидете се повторно

Филхармонија will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.
Skip to content