Георгиос Балатсинос

Swiss conduc­tor of Greek origin, Georgios Balatsinos, has been appointed as the new chief conductor of the Orchestra of SNE Theater in Bautzen / Germany in the 2022/23 season. Since 2015 he has been artistic director and chief conduc­tor of Kammer­philhar­monie Berner Oberland (Switzer­land) and since 2010 musical director and conductor of the youth symphony orchestra […]

Габор Холерунг

Gábor Hollerung (Budapest, 18 August 1954 –) Liszt Ferenc Prize winning conductor, chorus master; Meritorious Artist of Hungary; Executive Music Director of Dohnányi Ernő Symphonic Orchestra, Budafok; master conductor of Budapest Academic Choral Society; Arts Director of Zemplén Festival; founder and Art Director of Budapest International Choir Competition. Studies Studied in Liszt Ferenc College of […]

Сергеј Малов

The violinist Sergey Malov from St. Petersburg is considered as versatile as he is virtuoso: he plays violin, viola, baroque violin and cello da spalla – the instrument on which Johann Sebastian Bach himself probably played his cello suites. His repertoire ranges from early Baroque music to Johann Sebastian Bach, from classical and romantic violin […]

Бар Авни

Conductor, Bar Avni is the First Prize winner of the 2024 La Maestra competition in Paris, a Prize awarded to her by an illustrious jury chaired by Natalie Stutzmann. Avni was the clear winner and swept the board at the competition, also winning The Orchestra Prize, the ‘Arte Prize’, the ‘Echo Award’ and the ‘Prize […]

Кристијан Васкез

Кристијан Васкез е еден од најпрофилираните музички таленти од Венецуела, кој гради успешна интернационална кариера. Познат по својата харизма на сцената и по моќните изведби и музичкиот интегритет, Васкез продолжува да го привлекува вниманието на светската јавност како еден од највпечатливите диригенти на денешнината. Во сезоната 2013-2014 година Васкез станува шеф-диригент на Филхармонискиот оркестар во […]

Алфонсо Скарано

Италијанскиот диригент Алфонсо Скарано веќе седма сезона е шеф-диригент на Тајландскиот филхармониски оркестар, откако работеше како гостин диригент шест сезони, од 2011/2012. Тринаесет години маестро Скарано го обликуваше звукот во Тајландскиот филхармониски оркестар, што кулминираше со првата европска турнеја во август/септември 2022 година, цедето за американската компанија „Албани рекордс“, со изведбата на Брунеровата Деветта симфонија. […]

Мануел Хернандез – Силва

Мануел Хернандез-Силва дипломира на престижниот Државен конзерваториум во Виена со највисоки оценки, а професори му биле Рејнхард Шварц и Георг Марк. Добитник е на наградата на натпреварот за диригирање „Јунгер Кунстлер“, што ја доделува Виенскиот камерен оркестар, со кој Силва диригира во Виена. Диригирал на значајни интернационални фестивали, а често настапува како гостин-диригент со шпански […]

Оливер Балабурски

In his conducting career Oliver Balaburski had an opportunities to become involved in music making in different genres equally, opera, symphonic, chamber and even in the complex and demanding Silent Movie performances. In the past few years he emerge himself in the field of composing and as result he will have a World Premiere of […]

Кристијан Рајф

Германскиот диригент Кристијан Рајф е новоименуван шеф-диригент на Симфонискиот оркестар во Гавле, Шведска, позиција на којашто ќе остане до сезоната 2025/26. Во изминатиов период, Рајф воспостави висока репутација на светските сцени, особено поради неговата природна музикалност, иновативност и висока техничка прецизност во водењето на оркестрите. Со Гавле оркестарот, покрај тековната програма, ќе ја предводи и […]

Масимилијано Калди

Massimiliano Caldi (Milano 1967), with a big international experience in the fields of symphonic music, opera, operetta and ballet, an attention on contemporary music and on the revival of the 19th century opera, stands out for his high professional preparation and for his bright and linear directorial style. Winner of the first prize at “G.Fitelberg” International […]

Skip to content