Дејв Вилсон

Дејв Вилсон е саксофонист, композитор и етномузиколог. Неговата музика вклучува дела за камерни ансамбли, оркестар и џез-состави, а има работено и во сферата на комерцијалната и филмската музика како изведувач, аранжер и композитор. Зад себе има богато искуство како музички уметник, а неговите последни албуми добија одлични оценки од публиката и од музичката критика, вклучувајќи ги „In Passing“ (SkyDeck Music, 2017) - албум со оригинална музика за ут и кларинет / бас кларинет дуо во соработка со Гејб Лавин; потоа „On the Face Place“ (SkyDeck Music, 2017) - со скопскиот џез- состав „CSPS“ ансамбл; и наскоро албумот „Слант“ (pfMENTUM, 2018) - дуо во соработка со пијанистот Ричард Валитуто. Во 2013 година, неговата композиција „Springs of a Desperate Heart“ беше изведена од страна на Бафало филхармонијата како дел од „EarShot Readings“, а во соработка со American Composers Orchestra и Jazz Composers Orchestral Institute. Настапувал и како изведувач и како автор и во Македонија, вклучувајќи ги фестивалите „Денови на македонска музика“, „Скопско лето“, со групата „Љубојна“ и со многу џез- муичари и диџеи од македонската електронска музичка сцена. Вилсон соработувал и со популарните „Tears for Fears“, со Дејв Стјуарт од „Eurhtyhmics“, со Енгелберт Хампердинк и композиторот Матео Месина. Неговите изведби го однесоа на сцените во Чикаго на World Music фестивал, Лотус фестивал, на Лондонскиот Паладиум, Сиднејската Оперска куќа, Аранета Колисеум во Манила и низ Нов Зеланд. Во моментов, Дејв Вилсон е професор по џез-студии на New Zealand School of Music на Универзитетот Викторија во Велингтон. Докторирал етномузикологија на УКЛА, а во печат е неговата книга „Gateways to Understanding Music“ со Тимотеј Рајс како коавтор, која треба да излезе во 2019 година.

Успешно се претплативте на нашиот билтен

Имаше грешка при вашето испраќање. Ве молиме обидете се повторно

Филхармонија will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.
Skip to content